Blog o aptekach, nowościach na rynku farmaceutycznym, zmianach zasad realizacji recept, codziennej pracy w aptece prowadzony przez farmaceutkę.
Szczepionki przeciw grypie 2020/2021- rodzaje, ceny, przysługujące zniżki.

Szczepionki przeciw grypie 2020/2021- rodzaje, ceny, przysługujące zniżki.

Już pierwsze kilka dni września pokazały jak diametralnie zmieniło się myślenie Polaków o szczepieniach przeciw grypie. Telefon apteczny urywa się obecnie od telefonów z zapytaniami o dostępność szczepionek. Kiedy i czy w ogóle będą? Od paru miesięcy wiemy, że sezon grypowy 2020/2021 będzie zdecydowanie inny niż wszystkie dotąd. Niestety pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zmieniła świat i szczepionki na grypę są nie tylko w Polsce obecnie towarem pierwszej potrzeby.

Szczepionka VaxigripTetra na sezon 2020/2021

Pierwszą dostawę szczepionek VaxigripTetra otrzymaliśmy niespodziewanie szybko w tym roku, bo już 1 września. Sytuacja była spokojna, sprzedaliśmy szczepionki zainteresowanym pacjentom, którzy wcześniej zadbali o receptę. Bezproblemowo.

Niestety po fali medialnych doniesień, że szczepionek jest za mało, że zabraknie najbardziej potrzebujących i że na pewno najlepiej się w tym sezonie zaszczepić – rozpętała się prawdziwa burza w aptekach. Rozzłoszczeni pacjenci chodzą od apteki do apteki i żądają wpisywania ich na “listy kolejkowe”.

Tymczasem naprawdę czujemy się bezradni. Z zamówionej puli szczepionek dotarł do apteki niewielki odsetek. Każdemu pacjentowi staram się tłumaczyć, że jest jeszcze wcześnie, że szczepionki na pewno będą dosyłane do aptek. Że inne szczepionki czterowalentne na grypę będą dostępne od października i wtedy też jeszcze jest mnóstwo czasu, aby się zaszczepić.

Jednego tylko nie potrafię zrozumieć – dlaczego przychodnie POZ, które do tej pory rokrocznie oferowały swoim pacjentom szczepienie przeciw grypie – w tym roku, kiedy naprawdę jest to potrzebne szczepionek nie mają. A cała uwaga skupia się na “nieudolności aptek”, gdzie szczepionek nie można kupić.

Jakie szczepionki na grypę są/ będą dostępne?

W sezonie 2020/2021 zarejestrowane zostały aż 4 szczepionki na grypę:

 • VaxigripTetra, podmiot odpowiedzialny Sanofi Pasteur (dostępna od pierwszej połowy września),
 • InfluvacTetra, podmiot odpowiedzialny Mylan IRE Healthcare Ltd (dostępna od października),
 • Fluarix Tetra, podmiot odpowiedzialny GlaxoSmithKline Biologicals S.A. (brak informacji o dostępności),
 • Fluenz Tetra, podmiot odpowiedzialny AstraZeneca AB (druga połowa września).
VaxigripTetra szczepionka

VaxigripTetra

Charakterystyka Produktu Leczniczego (pdf), szczepionka czterowalentna przeciw grypie, inaktywowana. Wskazania do stosowania – czynne uodpornienie dorosłych (w tym kobiet w ciąży) oraz dzieci od ukończenia 6 m.ż. Dawkowanie – osoby dorosłe 1 szczepionka jednorazowo w formie wstrzyknięcia domięśniowego lub podskórnego. Dzieciom poniżej 9 lat, które nie były wcześniej szczepione, należy podać drugą dawkę po ok 4 tygodniach.

Odpłatność VaxigripTetra (na postawie obwieszczenia MZ z dnia 24 sierpnia 2020r. w sprawie wykazu leków refundowanych):

 • dla osób, które ukończyły 65 r.ż. – poziom odpłatności 50% – cena 22,88zł
 • dla osób, które ukończyły 75 r.ż. – szczepionka darmowa (lista leków refundowanych dla seniorów)- cena 0 zł
 • cena urzędowa szczepionki dla pozostałych osób – cena 45,76zł

Influvac Tetra

Charakterystyka Produktu Leczniczego (pdf), szczepionka przeciw grypie (antygen powierzchniowy), inaktywowana. Wskazania do stosowania – profilaktyka grypy, zwłaszcza u osób o zwiększonym ryzyku wystąpienia powikłań pogrypowych. Influvac Tetra jest wskazany dla osób dorosłych i dzieci w wieku od 3 lat. Dawkowanie: osoby dorosłe – jednorazowe podanie domięśniowe lub podskórne, dzieci w wieku od 3 do 17 lat (dzieci w wieku poniżej 9 lat, które nie były wcześniej szczepione sezonową szczepionką przeciw grypie: druga dawka 0,5 ml powinna zostać podana po przerwie trwającej przynajmniej 4 tygodnie).

Odpłatność Influvac Tetra (na postawie obwieszczenia MZ z dnia 24 sierpnia 2020r. w sprawie wykazu leków refundowanych):

 • dla osób w wieku od 18 roku życia do 65. r.ż. o zwiększonym ryzyku wystąpienia powikłań pogrypowych tj.: 1. po transplantacji narządów, 2. chorujących na niewydolność układu oddechowego, astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, niewydolność układu krążenia, chorobę wieńcową, niewydolność nerek, nawracający zespół nerczycowy, choroby wątroby, choroby metaboliczne (w tym cukrzycę), choroby neurologiczne i neurorozwojowe, 3. w stanach obniżonej odporności (w tym po przeszczepie tkanek i chorujących na nowotwory układu krwiotwórczego) oraz u kobiet w ciąży – odpłatność 50% – cena 24,95zł,
 • dla pozostałych osób – cena 45,76zł.

Fluenz Tetra

Charakterystyka Produktu leczniczego (pdf), szczepionka przeciw grypie w formie aerozolu do nosa, żywa atenuowana. Wskazania do stosowania: zapobieganie grypie u dzieci i młodzieży w wieku od 24 miesięcy do poniżej 18 lat. Dawkowanie: dzieci (od 24 m.ż.) i młodzież – donosowo 0,2ml – po 0,1ml do każdego nozdrza. Dzieciom, które nie były uprzednio szczepione przeciw grypie sezonowej , należy podać drugą dawkę w odstępie co najmniej 4 tygodni.

Odpłatność Fluenz Tetra (na postawie obwieszczenia MZ z dnia 24 sierpnia 2020r. w sprawie wykazu leków refundowanych):

 • dla dzieci w wieku od ukończonego 24 miesiąca życia do ukończonego 60 miesiąca życia – odpłatność 50% – cena 47,87zł
 • dla pozostałych dzieci i młodzieży – cena 95,73zł

Fluarix Tetra

Charakterystyka Produktu Leczniczego (pdf), szczepionka przeciw grypie (rozszczepiony wirion, inaktywowana). Wskazania do stosowania: Fluarix Tetra zalecana jest do czynnego uodparniania osób dorosłych i dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia w celu zapobiegania zachorowaniu na grypę wywołaną przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwie linie wirusa grypy B, które zawarte są w szczepionce. Dawkowanie: jednorazowo domięśniowo, dzieciom poniżej 9 lat, które nie były szczepione wcześniej przeciwko grypie, należy podać drugą dawkę po upływie co najmniej 4 tygodni od podania pierwszej dawki.

Cena Fluarix Tetra – dokładnie nie jest znana, nie znajduje się ona na liście leków refundowanych ( na podstawie obwieszczenia MZ z dnia 24 sierpnia 2020r.), na dzień 10.09.2020 r. nie jest dostępna w obrocie.

Szczepionki przeciw grypie zostały przez Ministerstwo Zdrowia wpisane na listę leków zagrożonych brakiem dostępności.