Blog o aptekach, nowościach na rynku farmaceutycznym, zmianach zasad realizacji recept, codziennej pracy w aptece prowadzony przez farmaceutkę.
Jak powinna wyglądać eRecepta na 365 dni?

Jak powinna wyglądać eRecepta na 365 dni?

Na stronie Centrum Informatycznych Systemów Ochrony Zdrowia (CSIOZ) 21 stycznia 2020 r. pojawiła się informacja jak ma prawidłowo wyglądać recepta elektroniczna wystawiona pacjentowi na cały rok – 365 dni.

komunikat CSIOZ w sprawie recept ważnych 365 dni

CSIOZ informuje:

Przypominamy, że zgodnie z par.11 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 kwietnia 2018 r. w sprawie recept e-recepta jest ważna (tj. możliwa do realizacji) przez 365 dni od dnia jej wystawienia lub oznaczenia „daty realizacji od”, jeżeli w części graficznej e-recepty oznaczono „datę realizacji do” na 365 dni. W przypadku braku takiego oznaczenia – e-recepta jest ważna 30 dni. Powyższe zasady nie dotyczą e-recept na antybiotyki oraz preparaty immunologiczne, których ważność wynosi zawsze odpowiednio 7 i 120 dni.

źródło: https://csioz.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/kiedy-e-recepta-jest-wazna-365-dni/ ( data dostępu 2020.01.26)

CSIOZ precyzuje, że informacja ta musi być zaznaczona w części graficznej erecepty. Jak na poniższej grafice:

erecepta ważna 365 dni

Rozwiewa to szereg wątpliwości, które nasuwały się pracownikom aptek przy realizacji recept (na przykład lekarz zaznaczył nieprawidłowo tą informację i jest ona widoczna jedynie w części “technicznej” erecepty). Z moich obserwacji wynika, że programy gabinetowe do wystawiania recept elektronicznych znacząco się od siebie różnią – widać to po ilości błędów, które uwidaczniają się podczas ich realizacji.

Recepty nie podlegają najwidoczniej wielce zapowiadanej przez resort zdrowia “WALIDACJI”, która uniemożliwiłaby przesłanie wadliwej erecepty do systemu SIM.

Zdarzyły się również błędnie wystawiane recepty przez rządową stronę gabinet.gov.pl (tutaj najczęstszym błędem jest brak numeru REGON świadczeniodawcy).