Blog o aptekach, nowościach na rynku farmaceutycznym, zmianach zasad realizacji recept, codziennej pracy w aptece prowadzony przez farmaceutkę.
Braki leków w aptekach – lipiec 2019?

Braki leków w aptekach – lipiec 2019?

Jaki braki leków w aptekach zauważa obecnie Ministerstwo Zdrowia?

Nowa, pokaźna lista leków zagrożonych brakiem dostępności została opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia. Lista z każdą kolejną aktualizacją wydłuża się, co odzwierciedla faktyczne problemy z jakimi muszą zmierzyć się farmaceuci w polskich aptekach. Codzienna lista braków – lista leków, których nie udało się zamówić w hurtowniach przeraża.

Codzienne tłumaczenie pacjentom co dzieje się z ich lekami jest trudne. Niektórzy są wyrozumiali, potrafią zmobilizować rodzinę do poszukiwania brakującego preparatu. Niestety są osoby, które nie rozumieją, że brak leków nie jest winą apteki ani jej pracowników…

Na nowej liście znalazły się 324 preparaty – w różnych dawkach. Dopisano preparaty metforminy o przedłużonym uwalnianiu oraz Euthyrox.

Z pełną listą preparatów, można zapoznać się pod linkiem:

Lista leków zagrożonych brakiem dostępności na dzień 5 lipca 2019.

Lista została zaktualizowana o preparaty, z którymi w ostatnim czasie jest szczególnie ciężko. Są to metforminy o przedłużonym uwalnianiu – Glucophage XR, Symformin XR, Metformax SR. Problem braku leków dotyczy również lewotyroxyny. Ministerstwo Zdrowia dodało do listy preparat Euthyrox we wszystkich dawkach oraz Letrox.

Poprzednie listy leków zagrożonych brakiem dostępności można podejrzeć TUTAJ.