Blog o aptekach, nowościach na rynku farmaceutycznym, zmianach zasad realizacji recept, codziennej pracy w aptece prowadzony przez farmaceutkę.
Homeokłótnia…a raczej homeowojna rozpoczęta

Homeokłótnia…a raczej homeowojna rozpoczęta

Na Śląskim Uniwersytecie Medycznym uruchomiono kierunek studiów podyplomowych z zakresu homeopatii w medycynie niekonwencjonalnej i farmacji. Na kierunku będzie się kształcić 50 osób. Po 2 semestrach i 200 godzinach zajęć i zdanych egzaminach otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w zakresie homeopatii.

więcej informacji na stronie:

W mediach głośno teraz o homeopatii: (CZYTAJ DALEJ…)

Placebo czyni cuda na Śląskim Uniwersytecie Medycznym (Gazeta Wyborcza.pl)

Na Śląsku rusza filia Hogwartu! (Gazeta Wyborcza.pl)

Śląski Uniwersytet Medyczny chce kształcić specjalistów od homeopatii (tvn.24)

Rozgorzał spór między osobami stosującymi w leczeniu homeopatię i przeciwnikami tej metody leczenia (głównie lekarzami). Najbardziej zagorzałym przeciwnikiem okazuje się być prezes Naczelnej Izby Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz, który w proteście przeciwko nowemu kierunkowi na ŚUM napisał list do minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej.

“Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Maciej Hamankiewicz nie kryje oburzenia: Nauczanie homeopatii na renomowanej uczelni jest działaniem na szkodę nie tylko potencjalnych słuchaczy takich studiów, ale także na rzecz wizerunku szkolnictwa wyższego w ogóle.
Swojej decyzji o utworzeniu studiów homeopatycznych dla lekarzy i farmaceutów broni rektor SUM prof. Przemysław Jałowiecki. – Homeopatia jest wykładana na wielu uniwersytetach w Europie, m.in. we Francji, Niemczech czy Austrii – ripostuje rektor i dodaje: – Leki homeopatyczne są dopuszczone do obrotu w naszym kraju decyzją ministra zdrowia.”
Naczelna Izba Lekarska zaprotestowała po raz pierwszy przeciwko używaniu homeopatii jako metody leczenia w roku 2008, kiedy homeopaci wystąpili do ministra zdrowia z pismem o uznanie ich specjalności jako działalności medycznej. NIL powołała się w swoim proteście na Kodeks Etyki Lekarskiej (art. 57) oraz art. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty), który nie pozwala lekarzom stosowania metod niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną, o niepotwierdzonej skuteczności.
Za taką uważa się homeopatię.

Dyskredytacja homeopatii jest niezgodna z obowiązującym prawem w Polsce. UOKiK zabronił takich praktyk i nałożył m.in. na Naczelną Radę Lekarską karę w wys. 50 tys. zł.

W Europie homeopatia jest wykładana na wydziałach medycznych we Francji ( na siedmiu uczelniach), w Niemczech i Austrii. Francuska Izba Lekarska uznaje oficjalnie praktykę homeopatyczną, a państwo nawet refunduje leki homeopatyczne.

Wojna o homeopatie toczy się na całym świecie:
http://www.telegraph.co.uk/health/healthnews/9982234/Homeopathy-on-the-NHS-is-mad-says-outgoing-scientific-adviser.html
http://www.1023.org.uk/

Photo źródło: Alamy
wykorzystano:  artykuł Agaty Pustułki”Śląski Uniwersytet Magiczny? Homeopatia:spór lekarzy z uczelnią” (http://www.dziennikzachodni.pl/) oraz “Śląski Uniwersytet Medyczny uruchomił studia podyplomowe z homeopatii” na portalu rynekzdrowia.pl