Zdarza się, że w aptece przeterminują się produkty lecznicze należące do kategorii leków odurzających, psychotropowych i prekursorów I-R. Z takimi produktami musimy postępować w sposób szczególny – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z produktami leczniczymi podrobionymi, zepsutymi, sfałszowanymi lub którym upłynął termin ważności, zawierającymi środki odurzające, substancje psychotropowe i prekursory grupy I-R.
(Dz.U. 2003, nr 21, poz 181).
Leki przeterminowane (dotyczy to również, zgodnie z rozporządzeniem leków
zepsutych, sfałszowanych) w aptece przechowujemy w sposób szczególny – należy je zabezpieczyć przed możliwością ponownego użycia umieszczając w szczelnym, zamkniętym pojemniku zbiorczym z napisem “DO UNIESZKODLIWIENIA”.
Pojemnik najlepiej umieścić w pomieszczeniu magazynowym w zamkniętej metalowej szafie lub sejfie.
Czynności związane z utylizacją wyżej wymienionych leków wykonuje osoba odpowiedzialna (przedsiębiorca prowadzący aptekę, kierownik apteki lub magister farmacji przez niego upoważniony).
Do reprezentowania osoby odpowiedzialnej podczas unieszkodliwiania może zostać udzielony pełnomocnictwo cywilno-prawne innej osobie.
Osoba odpowiedzialna występuje z wnioskiem do Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego o zabezpieczenie produktów leczniczych zawierających środki psychotropowe, odurzające i prekursory grupy I-R, które znajdują się na stanie apteki.
Do wniosku o zabezpieczenie należy załączyć spis wszystkich pozycji, które wymagają utylizacji z uwzględnieniem:
- nazwy handlowej preparatu,
- ilość
- dawkę
- numer serii
- datę ważności
- numer faktury stanowiącej dowód zakupu,
- dostawcę,
- datę wystawienia faktury zakupu.
W odpowiedzi na wniosek apteki o zabezpieczanie produktów leczniczych – przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego uzgadnia termin zabezpieczenia z apteką (telefonicznie). Apteka może się zwrócić z wnioskiem o zabezpieczenie do osoby, która wykonuje czynności kontrolne podczas np. planowej kontroli apteki. Zazwyczaj kontrola planowa odbywa się nie rzadziej niż raz na 3 lata, a przepisy nie określają szczegółowo w jakim terminie po przeterminowaniu się leku powinno dokonać się jego utylizacji.
Zabezpieczenia leków odurzających, psychotropowych i prekursorów I-R, którym upłynął termin ważności inspektor farmaceutyczny dokonuje w obecności osoby odpowiedzialnej. Odbywa się ono przez oklejenie i opieczętowanie pojemnika/kartonika zbiorczego.
Z przeprowadzonych czynności zabezpieczenia inspektor sporządza protokół w trzech egzemplarzach: dwa pozostają w aptece, jeden egzemplarz protokołu wraz z przeterminowanymi produktami leczniczymi jest przekazywany przedsiębiorcy który dokona utylizacji (musi posiadać zezwolenie na prowadzenie tej działalności zgodnie z art.26 ust.1 ustawy z dnia 1 lutego 2007 r. o odpadach).
Do zakładu utylizacyjnego zabieramy:
- przeterminowane, zabezpieczone przez inspektora farmaceutycznego produkty lecznicze,
- dwa protokoły z zabezpiecznia z aptece,
- środki na pokrycie kosztów utylizacji,
- pieczątkę apteki, pieczątkę osoby odpowiedzialnej za przekazanie odpadów do utylizacji.
Po oddaniu leków do utylizacji otrzymujemy:
- jeden potwierdzony protokół z zabezpieczenia,
- oryginał i kopię protokołu unieszkodliwienia,
- protokół odbioru odpadów,
- dowód zapłaty za wykonaną utylizację.
Kopię protokołu unieszkodliwienia przesyłamy do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego.
Ostatnią czynnością po zutylizowaniu przeterminowanych leków odurzających, psychotropowych lub prekursorów grupy I-R jest zdjęcie ich ze stanu apteki.
źródło:
dziennikustaw.gov.pl
www.dia.com.pl
www.katowice.oia.pl/